Kako pročitati govor tijela u poslovnoj komunikaciji? U poslovnoj komunikaciji osim onoga što govorimo bitno je i kako nešto govorimo, odnosno govor tijela.
Kako pročitati govor tijela u poslovnoj komunikaciji? U poslovnoj komunikaciji osim onoga što govorimo bitno je i kako nešto govorimo, odnosno govor tijela.
Govor tijela ili neverbalni znakovi uključuju izraze lica, ton glasa, geste, položaj tijela, pokret i pogled. U poslu smo stalno u kontaktu s poslovnim partnerima ili klijentima, na sastancima prezentiramo vlastite ideje i o njoj može ovisiti hoćemo li uspjeti ili ne, stoga je važno uskladiti govor tijela s onime što govorimo. Pripremate li se za sastanak, prije sastanka odlučite u kakvoj ćete odjeći doći jer time pokazujete kako percipirate sebe i kako želite da Vas drugi vide. Na samom početku sastanka nabacite osmijeh na lice i pružite ruku čiji stisak će biti čvrst i odlučan. Ispravno držanje tijela karakteristično je pozitivnim i samouvjerenim osobama, stoga pripazite na svoje držanje, sigurno ne biste htjeli ostaviti dojam nesigurne osobe. Gledate sugovornika u oči, pratite njegove pokrete i kimanjem glavom potvrđujete da razumijete o čemu govori. Kada dođe vrijeme da nešto kažete govorite polako i razgovijetno, pravite pauze i držite se teme, više povjerenja ulijevaju osobe koje govore ravnomjernim tonom, u odnosu na brbljave osobe. Ruke neka budu opuštene i mirne dok ste istovremeno energični i puni entuzijazma čime pokazujete svoju zainteresiranost za temu o kojoj se govori. Noge su također mirne, okrenute u smjeru sugovornika te pozicionirane u širini ramena.
Izbjegavajte premještanje noge na nogu ili uzastopno križanje nogu. Kada je sastanak gotov pružite ruku i gledate sugovornika u oči te izrazite nadu u uspješnost sastanka.