Pitate se kako kupovati jeftinije i koja je razlika između sniženja i popusta. Današnje potrošačko društvo nameće kupovinu kao imperativ i stil života pa ako već kupujemo dobro je pronaći modele jeftinijeg kupovanja.
Pitate se kako kupovati jeftinije i koja je razlika između sniženja i popusta. Današnje potrošačko društvo nameće kupovinu kao imperativ i stil života pa ako već kupujemo dobro je pronaći modele jeftinijeg kupovanja. U tome nam svakako mogu pomoći sniženja i popusti, ali prije no šte se uputimo u kupovinu, poželjno je znati i definicije tih pojmova.
Tako se prema Zakonu o zaštiti potrošača sniženjem smatra prodaja robe po sniženoj cijeni nakon proteka sezone, prodaja proizvoda s greškom, prigodna sajamska prodaja u okviru sajamske priredbe i stalna prodaja po sniženim cijenama u specijaliziranim prodavaonicama, bez obzira na razloge sniženja cijene. Proizvod koji se prodaje na sniženju mora biti jasno, vidljivo i čitko označen cijenom prije i cijenom nakon sniženja, a proizvodi koji se prodaju na sniženju jer mu istječe rok uporabe mora dodatno imati istaknut krajnji rok uporabe.
Popusti se u pravilu odnose samo na neke kupce, a cilj im je privlačenje kupaca i povećanje prodaje. Takvi posebni prodajni uvjeti koje trgovac odobrava pojedinim skupinama potrošača moraju biti vidljivo istaknuti u prodajnom prostoru, kako bi osigurali jednakost postupanja trgovca prema svim potrošačima na koje se odnose. Različiti oblici odobravanja popusta organiziraju se i u obliku nagradnih bodova odnosno kupona za stalne kupce, sve s ciljem zadržavanja kupaca i povećanja plasmana. Popust odobren na kupovnu cijenu mora biti iskazan u računu i samo ako je iskazan na računu umanjuje osnovicu za obračun PDV-a.
Popust je umanjenje prodajne cijene koju prodavatelj odobrava kupcu ukoliko kupac kupi određenu količinu robe ili zadovolji određene uvjete. Prema Zakonu o zaštiti potrošača postoji još akcijska prodaja, rasprodaja i prodaja proizvoda s greškom.