Knjiga ulaznih računa vodi se u službi nabave. U nju se kronološkim redom tijekom poslovne godine unose svi primljeni računi od dobavljača i služi za kontrolu knjiženja na računima dobavljača…
Knjiga ulaznih računa vodi se u službi nabave. U nju se kronološkim redom tijekom poslovne godine unose svi primljeni računi od dobavljača i služi za kontrolu knjiženja na računima dobavljača, za kontrolu pravodobnog pod-mirenja obveza koje proizlaze iz određenog ulaznog računa, a kod trgovačkog poduzeća služe i za nadzor ispravnosti podataka unesenih u trgovačke knjige. Knjiga ulaznih računa nema propisani oblik, pa je poduzetnik oblikuje prema svojim potrebama pridržavajući se pritom načela da knjiga ulaznih računa sadrži osnovne podatke kao što su: redni broj, naziv i sjedište dobavljača, broj i datum ulaznog računa, iznos računa u kunama, iznos eventualnih popusta koje dobavljač odobrava, neto kupovni iznos, ugovoreni rok za podmirenje računa (datum dospijeća) i način plaćanja.
Zbog toga što propisi o PDV-u za obveznike PDV-a zahtijevaju vođenje knjiga ulaznih računa s određenim podacima,umjesto dviju knjiga može se voditi jedna knjiga koja će zadovoljiti zahtjeve poreznog propisa i potrebe menadžmenta trgovačkog društva.