OVRŠNI POSTUPAK – OVRHA Ovršni postupak (ovrha) je postupak u kojem ovrhovoditelj, uz pomoć suda ili javnog bilježnika, prisilno ostvaruje svoju tražbinu. Prema Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima od 1. siječnja 2011. godine Financijska agencija (Fina, Agencija) provodi ovrhe na novčanim sredstvima poslovnih subjekata i građana, po svim računima i oročenim novčanim sredstvima [...]
OVRŠNI POSTUPAK – OVRHA
Ovršni postupak (ovrha) je postupak u kojem ovrhovoditelj, uz pomoć suda ili javnog bilježnika, prisilno ostvaruje svoju tražbinu. Prema Zakonu o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima od 1. siječnja 2011. godine Financijska agencija (Fina, Agencija) provodi ovrhe na novčanim sredstvima poslovnih subjekata i građana, po svim računima i oročenim novčanim sredstvima u svim bankama, prema osobnom identifikacijskom broju ovršenika, bez njegove suglasnosti.
Ovrha se ne provodi na primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti zakonom (primjerice, primanja po osnovi zakonskoga uzdržavanja, tjelesnoga oštećenja, socijalne skrbi, privremene nezaposlenosti, dječjega doplatka, stipendije i pomoći učenicima i studentima) te ovršenik tim sredstvima može slobodno raspolagati.
Nakon što ste dobili ovrhu, slijedi blokada računa zbog ovrhe. Svaki građanin koji ima od ovrhe zaštićena primanja mora otići u Finu i popuniti obrazac.
Fina će nakon zaprimanja obrasca obavijestiti banku koja će otvoriti poseban račun za uplatu sredstava koja su zaštićena od ovrhe. Fina će uplatitelja sredstava zaštićenih od ovrhe obavijestiti o novo otvorenome zaštićenome računu na koji, nakon primljene obavijesti, uplatitelji moraju provoditi uplatu sredstava zaštićenih od ovrhe. Dakle, samo vas otvoren zaštićeni račun u cijelosti štiti od ovrhe.
Zaštićena primanja su primanja utvrđena Ovršnim zakonom, izuzeta od ovrhe nad novčanim sredstvima, primjerice, porodiljna naknada, naknada s burze, dječji doplatak i slično.
IZUZEĆA OD OVRHE
Prema Ovršnom zakonu ovrha se ne provodi na sljedećim novčanim sredstvima:
-
primanjima po osnovi zakonskoga uzdržavanja, naknade štete nastale zbog narušenja zdravlja ili smanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, naknade štete za izgubljeno uzdržavanje zbog smrti davatelja uzdržavanja;
-
primanjima po osnovi naknade zbog tjelesnoga oštećenja prema propisima o invalidskome osiguranju;
-
primanjima po osnovi socijalne skrbi;
-
primanjima po osnovi privremene nezaposlenosti;
-
primanjima po osnovi dječjega doplatka;
-
primanjima po osnovi stipendije i pomoći učenicima i studentima;
-
naknadama za rad osuđenika, osim za tražbine po osnovi zakonskoga uzdržavanja te za tražbine naknade štete prouzročene kaznenim djelom osuđenika i
-
primanjima po osnovi odličja i priznanja.
Jednako tako, ovrha se ne provodi na primanjima i naknadama izuzetima temeljem posebnog zakona, poput novčane potpore prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama te Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Od ovrhe je izuzet iznos od 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, a ako je plaća manja od prosječne, izuzima se iznos od 2/3 iznosa plaće.
Kada se radi o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe, postupak je sljedeći:
-
Ovršenik ispunjava obrazac Obavijesti o primanjima, naknadama i iznosima koji su izuzeti od ovrhe (Obavijest po čl.122. st.1. Ovršnog zakona). Obrazac Obavijesti dostupan je i u svim Fininim poslovnicama.
-
Ovršenik dostavlja potpisan obrazac Obavijesti u bilo koju Fininu poslovnicu.
-
Fina o tome odmah obavještava banku, koja otvara poseban račun za ova sredstva, te uplatitelja primanja izuzetih od ovrhe, da bi ovršenik mogao ovim sredstvima slobodno raspolagati.