Sefovi za novac, sefovi u bankama ili kućni sefovi su dodatna zaštita imovine bilo da se radi o novcu, dokumentima ili dragocjenosti i sl.
Sefovi za novac, sefovi u bankama ili kućni sefovi su dodatna zaštita imovine bilo da se radi o novcu, dokumentima ili dragocjenosti i sl.
Osnovna namjena sefova je da sprečavaju ili znatno usporavaju dolazak pljačkaša do plijena. U sefu se čuvaju razni dokumenti, npr. štedna knjižica, polica osiguranja, oporuka, ugovor, vrijedne stvari (npr. plemeniti metali, nakit, filatelističke i numizmatičke zbirke ), rezervni ključevi i vrijednosni papiri.
Bankovni sef je poseban pretinac ugrađen u posebnom, sigurnom i zaštićenom prostoru banke. Korisnik bankovnog sefa može biti fizička ili pravna osoba koja sklopi s Bankom Ugovor o korištenju sefa. Prilikom unajmljivanja sefa, klijent od banke dobiva dva ključa za koje plaća polog u slučaju njihova gubitka, a koji mu se vraća istekom najma. U bankovne sefove se ne smiju pohranjivati predmeti koji mogu ugroziti sigurnost djelatnika i prostorija banke ili oštetiti druge sefove. Tu spadaju zapaljivi, eksplozivni i radioaktivni predmeti podložni kvarenju i raspadanju.
Profesionalni protuprovalni sefovi namijenjeni za tvrtke i manje financijske institucije za pohranjivanje dokumentacije i novca.
Isto tako postoje i blagajnički sefovi za novac, a namjena im je zaštita od prepada. Osnovni princip je da se na pultu ili jednoj od ladica drži novac potreban za normalno šaltersko poslovanje (manja količina) koji je uvijek dostupan radniku/ci na blagajni, sav novac preko određenog blagajničkog maksimuma se smješta u depozitni dio sefa od kojeg radnik na blagajni nema ključ ili koji je opremljen bravom sa vremenskom odgodom.