Pravilno javljanje na telefon, odnosno bonton na telefonu bitan je dio u komunikaciji kako u osobnom, tako i u poslovnom životu.
Pravilno javljanje na telefon, odnosno bonton na telefonu bitan je dio u komunikaciji kako u osobnom, tako i u poslovnom životu.
U telefonskom razgovoru važna je uljudnost, jasnoća i kratkoća. Prilikom javljanja na telefon treba se predstaviti i reći naziv odjela koji je osoba dobila. Stoga nastojte da vam glas zvuči ljubazno i razgovijetno. Neka telefonsko komuniciranje bude odraz visoke razine kulture i neka u slušalicu s vaše strane linije dopire samo zvuk vašeg glasa, a nikako ostali šumovi zvučne kulise. Prema tome nemojte jesti hranu ili piti gutljaje tekućine prilikom odgovaranja na telefon, jer bi pozivatelj mogao imati problema da shvati što govorite. Pravilan bonton telefoniranja također uključuje i uzimanje detaljne telefonske poruke. Ako uzimate poruku, pitajte pozivatelja za puno ime i prezime, i ispravno ih izgovorite, te napišite datum i vrijeme poziva. Ako vam se umjesto stranke osobno javi glas s automatske telefonske sekretarice, ostavite nakon zvučnog signala, kratku poruku i svoj broj telefona.
Prilikom telefoniranja neka vam pri ruci budu adrese, odnosno telefonski brojevi, nekih vaših važnijih poslovnih jedinica kako biste stranci mogli dati potpun odgovor.