Zanima vas kako izgleda računanje radnog staža, te koji su uvjeti kada nastupa starosna i prijevremena starosna mirovina.
Zanima vas kako izgleda računanje radnog staža, te koji su uvjeti kada nastupa starosna i prijevremena starosna mirovina.
Naime, radni staž računa se za vrijeme provedeno u radnom odnosu, odnosno u mirovinskom osiguranju. U staž se računa razdoblje koje je osoba provela nakon navršene 15. godine života u obveznome mirovinskom osiguranju i produženom osiguranju. Osiguranicima koji su sami obveznici plaćanja doprinosa računa se kao staž osiguranja razdoblje provedeno u osiguranju ako su u cijelosti plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje i obveze koje proizlaze iz neuplaćenih doprinosa. U staž osiguranja računa se razdoblje provedeno u zaposlenju s punim radnim vremenom prema propisima o radu. Kao puno radno vrijeme smatra se i radno vrijeme kraće od 40 sati tjedno koje je kao takvo utvrđeno posebnim propisom ili kolektivnim ugovorom. U staž osiguranja računa se i razdoblje koje je osoba provela na bolovanju nakon prestanka zaposlenja, a za to je razdoblje primao naknadu plaće, te se u staž računa razdoblje provedeno na profesionalnoj rehabilitaciji, koristeći se s naknadom plaće u svezi s pravom na profesionalnu rehabilitaciju. Da bi osoba mogla ostvariti pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu mora ispunjavati dva uvjeta – uvjet starosti i uvjet staža. Pravo na starosnu mirovinu stječe se kada osoba navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža. Pravo na starosnu mirovinu ima i osoba zaposlena s nepunim radnim vremenom kada navrši 65 godina života i ako provede 15 godina u osiguranju. Dok pravo na prijevremenu starosnu mirovinu stječe osoba kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža.
Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu osoba stječe od dana kada su ispunjeni uvjeti za mirovinu, s tim što se to pravo može ostvariti tek nakon prestanka osiguranja (zaposlenje, obavljanje obrtničke ili poljoprivredne djelatnosti i dr.).