Ušteda energije u kućanstvu je jedan od načina kako smanjiti mjesečne režije. Minimalnim promjenama svakodnevnih navika uvelike možete uštedjeti energiju u kućanstvu.
Ušteda energije u kućanstvu je jedan od načina kako smanjiti mjesečne režije. Minimalnim promjenama svakodnevnih navika uvelike možete uštedjeti energiju u kućanstvu.
U nastavku vam donosimo praktične savjete uštede energije u kućanstvu. Energiju ćete uštedjeti pravilnim izborom veličine električne grijače ploče i plinskog plamenika na štednjaku. Energetski najučinkovitije, ali i najbrže ćete kuhati na ploči ili plameniku veličine koja odgovara veličini dna korištene posude. Pri kupnji novog kućanskog uređaja potražite oznaku razreda energetske učinkovitosti proizvoda. Proizvodi su označeni slovima A, B, C, D, E, F, G. Uređaji s oznakom A troše najmanje energije.
Vrata pećnice otvarajte samo po potrebi – svaki put kada ih otvorite najmanje 20% topline se gubi. Perilicu rublja i perilicu posuđa napunite prema preporukama proizvođača, jer je potrošnja energije u tom slučaju najmanja. Kada je moguće, koristite niže temperature pranja i štedne programe. U hladnjaku namjestite temperaturu između 3 i 5°C. Daljnje snižavanje temperature je nepotrebno i troši energiju, a time i vaš novac. Hladnjak postavite daleko od izvora topline, uključujući direktnu sunčevu svjetlost. Oko hladnjaka osigurajte dovoljno prostora za neometanu cirkulaciju zraka. Naime, motor i kompresor hladnjaka proizvode toplinu, pa ako se ona slabo odvodi, hladnjak troši više energije.
Ručnim pranjem posuđa trošite više vode, ali i energije za njezino zagrijavanje nego korištenjem perilice posuđa, stoga su perilice ekonomičnije za pranje posuđa.To su samo neki načini kako se može uštedjeti energija, a ujedno time i značajno smanjiti izdatke za mjesečne režije.